Урок української мови в 4 класі
Тема: «Правопис
закінчень іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини»
Мета: Ознайомити учнів із правописом іменників чоловічого роду
в родовому відмінку однини;
формувати вміння і навички
користуватися орфографічним словником для перевірки закінчення таких іменників;
розвивати словниковий запас
учнів; самостійність, вміння спостерігати і робити висновки;
виховувати культуру мовлення,
старанність.
Обладнання: Підручник з української мови для 4-х
класів, автори: Вашуленко М. С., Дубовик С. Г., Мельничайко, нова програма 2015
рік; презентація; картки для індивідуальної роботи.
Хід уроку:
І. Організація класу.
Вчитель: Доброго дня, діти!Мене звати Тетяна Сергіївна. Сьогодні я
у вас проведу урок української мови. Разом з нами на уроці буде працювати яскраве,
тепле сонечко.
Девіз уроку «Хто поважає рідну
мову – уживає всі її слова безпомилково».
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.
Вправа «Мікрофон».
Вчитель: Діти, скажіть, а яке
свято наближається до нас? (Новий рік) Правильно, до нас наближається Новий рік.
Давайте допоможемо цьому святу прийти до
нас ще швидше. На дошці ви бачите календар. Кожний аркуш – це завдання, яке
наближатиме нас до нового року. В добру путь, діти!
- Що таке іменник?
- Які відмінки існують в
українській мові?
- Які закінчення мають іменники
жіночого роду на –а, (-я) в родовому відмінку однини? (після твердих
приголосних мають –И, наприклад – верби, берези. Після м'яких та
(ж),(ч),(ш) – І. наприклад – вишні, груші.)
2. Робота з індивідуальними картками.
Вчитель: Молодці! А зараз
пропоную роботу з індивідуальними картками. Кожному з вас я роздам картки на
яких написані прислів’я.
Відновіть зміст кожного з них. Підкресліть іменники жіночого роду в
родовому відмінку однини.
*
Без роботи вже
й ріка тече.
*
Людина без Батьківщини - день
роком стає.
*
В усякої справи як
соловей без пісні.
*
Крапля до краплі - початок
важкий.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Вчитель: Сьогодні на уроці ми
продовжимо поповнювати свій запас знань про іменник.
Отже
шукаємо відповідь на питання: які закінчення мають іменники чоловічого роду в
родовому відмінку однини?
ІV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1.
Хвилинка охайності.
Вчитель: А зараз
ми попрацюємо в зошиті.
Наступне
завдання нашого календаря – це хвилинка охайності.
Але завдання у
нас не просте. Вам необхідно відгадати шифр.
Три – и + е + ба нахил + ити + ся, ще –
е + о + б
з криниці вода – а + и на + питися.
(Треба
нахилитися, щоб з криниці води напитися.)
Запишіть, будь
ласка, це прислів’я красиво до себе з зошит.
2.
Робота з підручником. Робота над текстом
вправи 125.
-
Про що ви дізнались зі змісту тексту?
-
Як називається місцевість, у якій ми з
вами проживаємо?
-
Спишіть текст, ставлячи іменники, що в
дужках, у родовому відмінку однини.
-
Позначте закінчення у таких іменниках і
зробіть висновок.
3.
Засвоєння теоретичного матеріалу.
Вчитель: Молодці! Гарно
попрацювали. Скажіть мені, будь ласка, який висновок про те, які закінчення
мають іменники чоловічого роду в родовому відмінку однини ми можемо зробити?
(відповіді дітей)
Давайте звіримо його з правилом.
(Робота над правилом)
4.
Творче списування вправи 126 с. 64
Вчитель: А зараз давайте
пропрацюємо над вправою 126. Читаємо уважно завдання.
Оголошую конкурс заголовків до тексту!!!!!
Ваші пропозиції?
А зараз спишіть цей текст,
уставляючи замість крапок пропущені закінчення іменників чоловічого роду в
родовому відмінку однини. Правопис закінчень іменників можна перевірити за
орфографічним словником.
5.
Фізкультхвилинка «Райдуга».
6.
Опрацювання вправи 127 с. 65
Вчитель: Працювати з
орфографічним словником не лише корисно, а ще цікаво. Давайте зараз спробуємо.
Вправа 127. Давайте прочитаємо завдання.
-
Усно поставте подані іменники у родовому
відмінку однини. Перевірте їх закінчення за орфографічним словником.
-
Що об’єднує іменники кожного стовпчика
таблички?
-
Давайте попрацюємо разом. Запишемо сім
словосполучень з використанням іменників з таблички у формі родового відмінку
однини за зразком: сріблястого інею, минулого тижня,
________________________________________________________________________________________________________________________________
7.
Робота за таблицею «Словничок».
Мільйон, мізинець, механік.
Вчитель: Наступне завдання з
нашого календаря ми будемо виконувати в групах. Я вам роздаю завдання і шифр до
нього. Ваша задача – розшифрувати три слова.
17, 12, 16, 14, 19, 18
17, 12, 10, 11, 18, 7, 27,31
17, 7, 26, 1, 18, 12, 15
(алфавіт з шифром додається)
— Запам’ятайте правопис цих слів.
V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1.
Робота в парах. Вправа «Друзі Сашко та Мишко».
Вчитель:
Попрацюймо в парах. Увага на екран. Ми бачимо двох друзів, Мишка та Сашка.
Подивіться уважно і скажіть, хто з друзів вірно написав словосполучення, а хто
помилився.
З дна океана кров з мізинця
Малювати з портрета провід телефону
Готуємось до
диктанта малювати вовка
Звук сигнала
2.
Хвилинка – цікавинка.
Тобі цікаво буде
знати:
Іменники, що
означають
Назви чітко окреслених понять назви предметів і понять,які не мають
і предметів певних
меж і не охоплюються зором:
ключ, пагорб,лоб ліс, степ,
сон, пісок, гай, грім
а також днів тижнів, місяців у Р.в. - -у(-ю).
і наукові терміни: метр, префікс
у Р.в. - -а(-я).
VІ. Підсумок уроку.
1. Вправа «Впіймай іменники у
родовому відмінку однини чоловічого роду».
Вчитель: На
завершення нашого уроку я пропоную вам вправу «Впіймай іменник ч.р. однини».
Увага на екран.
Зима, погода, снігу, птаха, хмара, сонце, снігура,
льоду.
-
Як перевірити себе, якщо ви не впевнені
у правильності виконання завдання? (Перевірити написання у орфографічному
словнику)
-
Які закінчення мають іменники чоловічого
роду в родовому відмінку? (-а(-я), -у(-ю))
VІ.
Повідомлення домашнього завдання.
Вчитель: Вдома вам слід буде
виконати вправу 128 на сторінці 66. Давайте разом подивимось завдання.(Читання тексту).
Вам необхідно Прочитати. Визначити, який він – науковий чи художній. Поясни
чому. Поділити текст на абзаци. Списати, уживаючи іменники, що в дужках, у
родовому відмінку однини.
Які
питання по домашньому завданню?
Дякую всім за чудовий урок! Рада була
працювати з вами. До нових зустрічей!