воскресенье, 18 декабря 2016 г.

Урок української мови в 4 класі

Тема: «Правопис закінчень іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини»
Мета: Ознайомити учнів із правописом іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини;
формувати вміння і навички користуватися орфографічним словником для перевірки закінчення таких іменників;
розвивати словниковий запас учнів; самостійність, вміння спостерігати і робити висновки;
виховувати культуру мовлення, старанність.
Обладнання: Підручник з української мови для 4-х класів, автори: Вашуленко М. С., Дубовик С. Г., Мельничайко, нова програма 2015 рік; презентація; картки для індивідуальної роботи.

Хід уроку:
І. Організація класу.
Вчитель: Доброго дня, діти!Мене звати Тетяна Сергіївна. Сьогодні я у вас проведу урок української мови. Разом з нами на уроці буде працювати яскраве, тепле сонечко.
Девіз уроку «Хто поважає рідну мову – уживає всі її слова безпомилково».
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.     Вправа «Мікрофон».
Вчитель: Діти, скажіть, а яке свято наближається до нас? (Новий рік) Правильно, до нас наближається Новий рік. Давайте допоможемо цьому святу  прийти до нас ще швидше. На дошці ви бачите календар. Кожний аркуш – це завдання, яке наближатиме нас до нового року. В добру путь, діти!
- Що таке іменник?
- Які відмінки існують в українській мові?
- Які закінчення мають іменники жіночого роду на –а, (-я) в родовому відмінку однини? (після твердих приголосних мають –И, наприклад – верби, берези. Після м'яких та (ж),(ч),(ш) – І. наприклад – вишні, груші.)
     2. Робота з індивідуальними картками.
Вчитель: Молодці! А зараз пропоную роботу з індивідуальними картками. Кожному з вас я роздам картки на яких написані прислів’я. Відновіть зміст кожного з них. Підкресліть іменники жіночого роду в родовому відмінку однини.
         * Без роботи                                             вже й ріка тече.
         * Людина без Батьківщини -                    день роком стає.
         * В усякої справи                                              як соловей без пісні.
         * Крапля до краплі -                                 початок важкий.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Вчитель: Сьогодні на уроці ми продовжимо поповнювати свій запас знань про іменник.
         Отже шукаємо відповідь на питання: які закінчення мають іменники чоловічого роду в родовому відмінку однини?
ІV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1.     Хвилинка охайності.
Вчитель: А зараз ми попрацюємо в зошиті.
Наступне завдання нашого календаря – це хвилинка охайності.
Але завдання у нас не просте. Вам необхідно відгадати шифр.
Три – и + е + ба нахил + ити + ся, ще – е + о + б
з криниці вода – а + и на + питися.
(Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися.)
Запишіть, будь ласка, це прислів’я красиво до себе з зошит.



2.     Робота з підручником. Робота над текстом вправи 125.
-         Про що ви дізнались зі змісту тексту?
-         Як називається місцевість, у якій ми з вами проживаємо?
-         Спишіть текст, ставлячи іменники, що в дужках, у родовому відмінку однини.
-         Позначте закінчення у таких іменниках і зробіть висновок.
3.     Засвоєння теоретичного матеріалу.
Вчитель: Молодці! Гарно попрацювали. Скажіть мені, будь ласка, який висновок про те, які закінчення мають іменники чоловічого роду в родовому відмінку однини ми можемо зробити? (відповіді дітей)
Давайте звіримо його з правилом. (Робота над правилом)
4.     Творче списування вправи 126 с. 64
Вчитель: А зараз давайте пропрацюємо над вправою 126. Читаємо уважно завдання.
Оголошую конкурс заголовків до тексту!!!!!
Ваші пропозиції?
А зараз спишіть цей текст, уставляючи замість крапок пропущені закінчення іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини. Правопис закінчень іменників можна перевірити за орфографічним словником.
5.     Фізкультхвилинка «Райдуга».
6.     Опрацювання вправи 127 с. 65
Вчитель: Працювати з орфографічним словником не лише корисно, а ще цікаво. Давайте зараз спробуємо. Вправа 127. Давайте прочитаємо завдання.
-         Усно поставте подані іменники у родовому відмінку однини. Перевірте їх закінчення за орфографічним словником.
-         Що об’єднує іменники кожного стовпчика таблички?
-         Давайте попрацюємо разом. Запишемо сім словосполучень з використанням іменників з таблички у формі родового відмінку однини за зразком: сріблястого інею, минулого тижня,
________________________________________________________________________________________________________________________________
7.     Робота за таблицею «Словничок».
Мільйон, мізинець, механік.
Вчитель: Наступне завдання з нашого календаря ми будемо виконувати в групах. Я вам роздаю завдання і шифр до нього. Ваша задача – розшифрувати три слова.
17, 12, 16, 14, 19, 18
17, 12, 10, 11, 18, 7, 27,31
17, 7, 26, 1, 18, 12, 15
(алфавіт з шифром додається)
— Запам’ятайте правопис цих слів. 
V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Робота в парах. Вправа «Друзі Сашко та Мишко».
Вчитель: Попрацюймо в парах. Увага на екран. Ми бачимо двох друзів, Мишка та Сашка. Подивіться уважно і скажіть, хто з друзів вірно написав словосполучення, а хто помилився.
З дна океана                               кров з мізинця
Малювати з портрета                 провід телефону
Готуємось до диктанта              малювати вовка
Звук сигнала
2.     Хвилинка – цікавинка.
Тобі цікаво буде знати:
Іменники, що означають

Назви чітко окреслених понять      назви предметів і понять,які не мають
і предметів                                       певних меж і не охоплюються зором:
ключ, пагорб,лоб                                     ліс, степ, сон, пісок, гай, грім
а також днів тижнів, місяців           у Р.в. - -у(-ю).
і наукові терміни: метр, префікс
у Р.в. - -а(-я).
VІ. Підсумок уроку.
1. Вправа «Впіймай іменники у родовому відмінку однини чоловічого роду».
Вчитель: На завершення нашого уроку я пропоную вам вправу «Впіймай іменник ч.р. однини». Увага на екран.
Зима, погода, снігу, птаха, хмара, сонце, снігура, льоду.
-         Як перевірити себе, якщо ви не впевнені у правильності виконання завдання? (Перевірити написання у орфографічному словнику)
-         Які закінчення мають іменники чоловічого роду в родовому відмінку? (-а(-я), -у(-ю))
 VІ. Повідомлення домашнього завдання.
Вчитель: Вдома вам слід буде виконати вправу 128 на сторінці 66. Давайте разом подивимось завдання.(Читання тексту). Вам необхідно Прочитати. Визначити, який він – науковий чи художній. Поясни чому. Поділити текст на абзаци. Списати, уживаючи іменники, що в дужках, у родовому відмінку однини.
         Які питання по домашньому завданню?
Дякую всім за чудовий урок! Рада була працювати з вами. До нових зустрічей!